În ce acțiuni investește Bill Gates

Salutare tineret capitalist! Azi revin cu seria de portofolii celebre și arunc un ochi curios în ce acțiuni investește Bill Gates dolarii atunci când mai ia din când în când o pauză de la microcipat români (sic!). Fondatorul Microsoft este indiscutabil unul dintre cei mai avuți oameni din lume. După o viață de biți și monitoare, omul a devenit un mare filantrop și și-a propus să ajute la dezvoltarea sistemului sanitar și să combată sărăcia în țările din lumea a treia. Pentru acest scop caritabil a creat o fundație și a investit o mare parte din averea personală.

Fundația Bill & Melinda Gates are un portofoliu de acțiuni peste 22 de miliarde de dolari investiți cu cap pentru a realiza cele propuse. În cele ce urmează am așternut pe blog câteva detalii legate de portofoliul fundației și ultimele schimbări ale pozițiilor cunoscute la începutul lui 2021.

În ce acțiuni investește Bill Gates

După retragerea de la Microsoft, Gates s-a dedicat cu totul fundației sale și activităților filantropice. Printre multe alte acțiuni a creat inițiativa The Giving Pledge, prin care mulți miliardari s-a angajat să doneze o mare parte a averilor personale scopurilor caritabile. Pe lângă prietenul său la cataramă Warren Buffett, Gates a reușit să adune peste 200 de oameni din întreaga lume. De exemplu, Buffett s-a angajat să doneze treptat 30 de miliarde fundației lui Gates. 

În ce bagă banii Bill & Melinda Gates Foundation

Depozitul de acțiuni al fundației cuprinde vreo 20 de poziții și valora la 31.12.2020 peste 22 de miliarde de dolari. E concentrat pe piața de capital americană. Portofoliul nu este unul agresiv, acțiunile sunt alese pe sprânceană cuprinzând firme solide, stabile, multe dintre ele bune platnice de dividende. În ordinea mărimii pozițiilor acesta este tot portofoliul la început de 2021:

CompanieProcentaj din totalSumă investită în USD
BRK.B – Berkshire Hathaway CL B43.71%9,762,747,000
WM – Waste Management Inc.9.84%2,197,469,000
CAT – Caterpillar Inc.9.18%2,049,701,000
CNI – Canadian Natl Railway Co.8.35%1,865,173,000
WMT – Walmart Inc.7.49%1,672,572,000
ECL – Ecolab Inc.4.23%944,720,000
CCI – Crown Castle International Corp.3.80%848,944,000
FDX – FedEx Corp.3.52%785,350,000
UPS – United Parcel Service3.41%762,065,000
SDGR – SCHRODINGER Inc.2.47%552,808,000
KOF – Coca-Cola FEMSA S A CV1.28%286,499,000
TV – Grupo Televisa SA0.62%139,084,000
AAPL – Apple Inc.0.60%132,967,000
AMZN – Amazon.com Inc.0.44%98,457,000
LBTYK – Liberty Global Inc. C0.39%86,071,000
LBTYA – Liberty Global Inc.0.23%51,335,000
GOOGL – Alphabet Inc.0.17%37,776,000
GOOG – Alphabet Inc. CL C0.17%37,650,000
TWTR – Twitter Inc.0.07%14,752,000
LILAK – Liberty LiLAC Group C0.03%7,508,000
LILA – Liberty LiLAC Group A0.01%3,077,000

După cum se poate vedea din listă, concentrația este mare, primele cinci poziții sunt deja aproape 80% din întregul portofoliu. Cea mai mare poziție este Berkshire, o adevărată ancoră de stabilitate, cu aproape 50% din total. Este urmată de Waste Management, companie foarte stabilă specializată în colectarea deșeurilor; Caterpillar, o legendă a industriei americane; Canadian National Railway, companie foarte stabilă de căi ferate sau Walmart, de asemenea cel mai mare lanț de supermarketuri din Statele Unite. Restul de vreo 20% din depozit e împărțit între mai multe companii, dar și aici nimic spectaculos, riscant ori cu mari emoții și volatilitate: Ecolab, Crown Castle, Fedex, UPS, etc.

Împărțirea portofoliului pe sectoare de activitate

Aproape jumătate, poziția în Berkshire, este după împărțeala americană sectorul financiar. Urmează industrie cu un sfert din total, o zecime în servicii, șamd. Și în cazul împărțirii pe sectoare portofoliul lui Gates este foarte conservator, defensiv, fără prea mari emoții. După titulatura americană, portofoliul arată cam așa:

Financials43.71%
Industrials25.95%
Services9.63%
Consumer Staples7.49%
Materials4.23%
Technology4.21%
Health Care2.47%
Consumer Goods1.28%
Information Technology0.60%
Consumer Discretionary0.44%

Ultimele schimbări la finalul lui 2020

La final de an fundația a publicat ultimele schimbări din portofoliu din Q4/2020. Complet au fost lichidate pozițiile în gigantul chinez Alibaba, în REIT-ul Boston Properties și o mică poziție în Uber.

Alte poziții au fost reduse la modul serios. 10% din Berkshire care devenise probabil prea mare, 50% din poziția în Apple, 50% din Amazon sau 50% din Google. Probabil că prețurile au început să i se pară și lui Gates și managerilor săi un pic cam exagerate. Mișcările astea sunt oarecum la fel ca cele făcute de Buffett, Berkshire a redus de asemenea la final de 2020 din poziția în Apple. 

La o singură companie au fost adăugate acțiuni și anume Schrödinger o companie americană care produce software pentru analize chimice. În această firmă fundația lui Gates a investit în total o jumătate de miliard, reprezentând 2,47% din portofoliu. 

Concluziile Mischului

Din punctul meu de vedere nenea Gates este din același aluat cu partenerul său Buffett cu care clar se sfătuiesc și pe partea de investiții.  Și Gates este adeptul unei strategii fără riscuri exagerate, nu investește în hype-uri ori cine știe ce baliverne de firme fără profit, bagă banii numai în afaceri stabile, profitabile cu modele de afaceri foarte clare și bine cunoscute. Firmele din portofoliu nu prea au datorii, au modele de afaceri bune inclusiv în perioadele de criză (de exemplu: Waste Management, Walmart, căile ferate, infrastructura de telecomunicații – Crowne Castle, etc.). Cu siguranță depozitul este croit pentru timp îndelungat și va dăinui peste generații.

Pentru cei care vor să se adâncească un pic în îndeletnicirile lui Gates sau Buffett, două cărți bune:

Cam asta a fost povestea de azi, rămâneți cu ochii pe site. Nu uitați să terfeliți butonul de share de mai jos, să trageți un subscribe pentru a ajuta site-ul să urce în algoritm. Dacă nu aveți chef, relax că nu dau turcii!

Cu Mischu vă puteți intersecta mai nou și pe ceva rețele sociale:

Salutare și investiții raționale la tot poporul! Bäääm!

(*) Affiliate-link

Lasă un comentariu